שלח לחבר
דף הבית > חדשות משפטיות > גישור גירושין

חדשות

גישור גירושין , צילום: צילום:freepik
גישור גירושין
09/11/2020, כתיבת מומחים

מערכות יחסים שעולות על שרטון וכעת נמצאות בצדדים נפרדים בהליך משפטי כלשהו, עשויות כחלק בלתי נפרד מהתנהלות המשפט להעמיק את הקרע, להוסיף מטען רגשי שלילי לתהליך ולחסל כל הזדמנות לאינטראקציה תקינה מכאן והלאה. מטבע הדברים, זוגיות שמתפרקת וכעת נמצאת בהליכי גירושין מוציאה מכל אחד מבני הזוג עוינות רבה, תסכול, זעם ורצון "לסגור חשבון". כל אלו מסכלים הרבה פעמים את היכולת להגיע להסכם גירושין תקין ולמצות את ההליך, כאשר הנפגעים המרכזיים הם כמובן הילדים.

הליכים אלטרנטיביים ליישוב סכסוכים

לסכסוך המשפטי העמוק שבני הזוג נתונים בו מתווספים גם משתנים שלא מטיבים איתם כמו התארכות זמנים, בירוקרטיה מתישה וכמובן תקציבי עתק שיש לשלם לעורכי הדין ושלל האגרות בתיק. בעקבות זאת מציעים בבתי המשפט לבני הזוג לעבור תהליך אלטרנטיבי כמו גישור גירושין או בוררות, שהפכו להליכים מוצלחים ומקובלים מאוד, מהירים יותר וגם הרבה פחות יקרים.

מהו גישור?

גישור הוא הליך יישוב סכסוכים אלטרנטיבי, שבו האווירה פחות פורמלית והרבה יותר מכילה, לעתים אפילו על גבול הטיפולית. המגשר הוא עורך דין או גורם מקצועי אחר שעבר הכשרה מתאימה להליכים אלו, כאשר חלקם מתמחים בסוגיות גישור שונות, כמו גישור גירושין או סכסוכי עבודה.

המגשר לעולם לא נוקט בעמדה או מכריע בסוגיה. הוא גם לא נועד כדי לקבוע מי מהצדדים צודק או לתת פסק דין. המטרה שלו היא לנהל משא ומתן עם שני הצדדים כדי להנחות אותם לכדי הגעה לפשרה שתהיה מוסכמת על שני הצדדים ותשרת את הדרישות של כל צד בצורה המיטבית. הטכניקה משתנה בין מגשר למגשר, אך תמיד מתמקדת ברצון להגיע לעמק השווה וליישב כהלכה את הסכסוך. המגשר יכול לבחור האם להיפגש עם הצדדים יחד, או עם כל אחד מהם בנפרד.

מהי בוררות?

בורות גם היא שיטה אלטרנטיבית (ועתיקה במיוחד) ליישוב סכסוכים, שנערכת בפני בורר, עורך דין אובייקטיבי שהוכשר לכך ולעתים מתבטא כמינוי ישיר מבית המשפט. הבוררות מאפשרת לכל אחד מהצדדים להציג את טיעוניו, כך שהבורר יקבל הכרעה בעלת תוקף של פסק דין שלא ניתן לערער עליה. הבוררות יפה למקרים שבהם עניין ההחלטה צריך להתבצע באופן מהיר ופרקטי ללא המתנה משפטית ארוכה.

מהו ההבדל בין גישור לבוררות?

המגשר הוא אדם מוסמך לתפקיד שזהותו מקובלת על שני הצדדים והוא זה שמלווה אותם לכדי קבלת החלטות שיקדמו את פתירת הסכסוך. מטרתו היא לשמור על שיח הדדי פתוח והוגן, אך מבלי להחליט או לפסוק בנושא כלל. בסיום הליכי גישור גירושין, המגשר מנסח את ההסכם המשפטי שבו יופיעו כל ההסכמות שהגיעו אליהם הצדדים והוא יוגש לאישור בית המשפט, על מנת לקבל תוקף משפטי של פסק דין.

הבורר הוא אדם שאין לו כל הכשרה או הסמכה מיוחדת, אך גם הוא יצטרך להיות מקובל על שני הצדדים. הבורר מחויב לשמוע את הטיעונים השונים, לבדוק את הראיות, לשמור על כללי הדיון ולאחר מכן לקבל החלטה מחייבת – גם אם אחד הצדדים או שניהם אינם מסכימים שזו הדרך לפתרון. ההליך שולל את קבלת ההחלטות העצמאית של המסוכסכים ובסיומו מתקבלת החלטה בעלת תוקף שיפוטי, שעליה אפשר לערער רק עם נקבע שניתן לעשות זאת במסגרת ההסכם.

 

הרשמה לניוזלטר
באפשרותכם להירשם לניוזלטר תקדין ולהתעדכן באופן יומי בחדשות המשפטיות החמות ביותר, בתקצירי פסקי הדין החשובים ביותר שניתנו לאחרונה, בעידכוני החקיקה ובעוד מידע חשוב. כל שעליכם לעשות הוא להקליד את כתובת הדוא"ל שלכם ותקבלו את הניוזלטר לתיבת הדואר שלכם.
הרשם עכשיו
תקדין
תקדין בטוויטר
/HashavimCmsFiles/images/banners/banner-commit.jpg
17 | S:180
קומיט וכל טופס במתנה