שלח לחבר
דף הבית > חדשות משפטיות > השופט (בדימ') אורי שהם נכנס לתפקידו כנציב תלונות הציבור על שופטים

חדשות

השופט (בדימ') אורי שהם נכנס לתפקידו כנציב תלונות הציבור על שופטים, צילום: השופט בדימ' אורי שהם. צילום: הנהלת בתי המשפט
השופט (בדימ') אורי שהם נכנס לתפקידו כנציב תלונות הציבור על שופטים
14/11/2018, עו"ד לילך דניאל

שופט בית המשפט העליון לשעבר, אורי שהם, נכנס היום לתפקידו כנציב תלונות הציבור על שופטים, פרופ' אליעזר ריבלין שכיהן בתפקיד במשך 5 שנים. ריבלין: "התפקיד חשוב בעיקר לציבור, שתהיה לו הרגשה שיש מי ששומע את תלונותיו, אבל גם למערכת השיפוט שזקוקה לאוזן שומעת בציבור"

נציב תלונות הציבור על שופטים החדש, השופט בדימוס אורי שהם, נכנס לתפקידו והחליף את הנציב הפורש, השופט בדימוס פרופ' אליעזר ריבלין, שסיים כהונה בת 5 שנים בתפקיד. לפני כן, שימש ריבלין כשופט בערכאות השונות במשך כ-36 שנים ובתפקידו האחרון כיהן כמשנה לנשיאת ביהמ"ש העליון.

במהלך כהונתו של ריבלין נבחנו בנציבות אלפי תלונות על שופטים ודיינים וניתנו אלפי החלטות. מאחר שהחוק מחיל על הנציבות חובת סודיות, הנהיג הנציב ריבלין פרסום של תמצית חלק מהחלטותיו באתר האינטרנט של הנציבות, וזאת במטרה שישמשו מורה דרך לשופטים וכן כדי לתת לציבור מידע אודות הנושאים המטופלים בנציבות ועל עמדתה בנושאים אלו. בנוסף, הנציב ריבלין הביא לשדרוג אתר האינטרנט של הנציבות ובכלל זה העלאת דף שאלות ותשובות, כדי להקל על המבקשים להגיש תלונה לנציב.

בנוסף, בתקופת כהונתו של הנציב ריבלין נכנס לתוקפו התיקון לחוק הצהרות הון, שקבע כי הנציב הינו מפקח על הצהרות ההון שעל שופטים ודיינים להגיש. בהקשר זה הועלו לאתר האינטרנט של הנציבות החלטות שנתן הנציב בפניות של שופטים ודיינים אליו בעניין הצהרת הון, וכן הועלתה חוברת הסבר אותה הכינה והפיצה הנציבות לשופטים ולדיינים.

הנציב ריבלין הקים גם בנציבות מחלקת מחקר שערכה דו"ח הערכה ומחקר אודות מגמות העולות מבירור התלונות בשנות קיומה של הנציבות, והמלצות שניתנו אודות קבלת נתונים נוספים לצורך טיוב המערכת.

לקבלת עדכוני חדשות, פסיקה וחקיקה ישירות למייל, לחץ כאן

עם סיום כהונתו, אמר ריבלין: "אני מברך את השופט שהם עם כניסתו לתפקיד ואני אומר לו מראש שזה תפקיד לא קל, אבל אני יודע שהוא ימלא אותו בהצלחה מרובה. אני יודע שהשופט שהם הוא האיש הנכון במקום הנכון. ניסיון החיים המרתק שלו והניסיון השיפוטי שלו בערכאות השונות, הן בתחום האזרחי והן בתחום הצבאי, ודאי יבטיחו שהוא ימלא את תפקידו בהצלחה רבה. יש חשיבות רבה לכך שיכהן נציב תלונות ציבור מוצלח, כיוון שהתפקיד חשוב בעיקר לציבור, שתהיה לו הרגשה שיש מי ששומע את תלונותיו וער למצוקותיו, והוא יכול לשטוח את הדברים שעל ליבו באופן לא פורמלי. אך התפקיד כמובן חשוב גם למערכת השיפוט שזקוקה לאוזן שומעת בציבור, שיכולה לנסות לסייע לכל הצדדים לקיים מערכת טובה יותר. לא פחות מהחשיבות של הבדיקה האינדיבידואלית של התלונה, חשובים גם הבדיקה המערכתית והצורך להבטיח שהמערכת תתפקד כראוי".

הנציב הנכנס שהם: "קיבלתי מהשופט ריבלין יחידה מסודרת ומקצועית שעושה את עבודתה לעילא ולעילא. צריך להודות לשופט ריבלין על תרומתו בחמש השנים האחרונות לעבודת הנציבות. מדובר במוסד חשוב מאין כמותו, כיוון שהוא נותן מענה לתלונות הציבור על שופטים, כאשר כל תלונה נבדקת לגופה ביסודיות. השופט ריבלין עשה עבודה מצוינת בתקופה בה עמד בראש היחידה, והמשיך את שרשרת הפעילות של המוסד בצורה ראויה לכל שבח. אני נכנס לנעליים גדולות ומקווה שאצליח בתפקיד כמו השופט ריבלין וכמו קודמינו".

שרת המשפטים, איילת שקד: "אני מודה לנציב תלונות הציבור היוצא, המשנה בדימוס לנשיא בית המשפט העליון, השופט אליעזר ריבלין, על 42 שנים שהקדיש למערכת המשפט הישראלית. ריבלין הוא משפטן בחסד ששירת את הציבור במסירות, בצניעות וללא מורא. אני מאחלת לשופט בית המשפט העליון בדימוס, אורי שהם, הצלחה רבה בתפקידו. לאחר שהקדיש את חייו למערכת המשפט הישראלית לגווניה, הן בצה"ל והן במערכת בתי המשפט, השופט שהם מתחיל עתה פרק חדש כנציב תלונות הציבור על שופטים. הוועדה לבחירת שופטים סברה שאין מתאים ממנו לאור כישוריו המשפטיים, מזגו ואישיותו, ובחרה בו פה-אחד לתפקיד".

הרשמה לניוזלטר
באפשרותכם להירשם לניוזלטר תקדין ולהתעדכן באופן יומי בחדשות המשפטיות החמות ביותר, בתקצירי פסקי הדין החשובים ביותר שניתנו לאחרונה, בעידכוני החקיקה ובעוד מידע חשוב. כל שעליכם לעשות הוא להקליד את כתובת הדוא"ל שלכם ותקבלו את הניוזלטר לתיבת הדואר שלכם.
הרשם עכשיו
תקדין
תקדין בטוויטר
/HashavimCmsFiles/images/banners/banner-commit.jpg
17 | S:172
קומיט וכל טופס במתנה