שלח לחבר
דף הבית > חדשות משפטיות > פנייה ליו"ר ועדת הבחירות: "הנחה להימנע משימוש בביטויים גזעניים"

חדשות

פנייה ליו"ר ועדת הבחירות: "הנחה להימנע משימוש בביטויים גזעניים" , צילום: unsplash
פנייה ליו"ר ועדת הבחירות: "הנחה להימנע משימוש בביטויים גזעניים"
21/10/2018, עו"ד לילך דניאל

על רקע דיווחים רבים בנוגע לשימוש בביטויים גזעניים פסולים במסגרת מערכת הבחירות המקומיות, פנו יו"ר המועצה הציבורית לתיאום המאבק בגזענות וראש היחידה הממשלתית לתיאום המאבק בגזענות ליו"ר ועדת הבחירות המרכזית בבקשה שינחה את המועמדים להימנע מכך. בין הדוגמאות הבולטות: כוונה של אחד המועמדים בחיפה לסמן בתי עסק יהודים על מנת לקדם אותם על פני בתי עסק של לא יהודים בעיר

יו"ר המועצה הציבורית לתיאום המאבק בגזענות, פרופ' אליקים רובינשטיין וראש היחידה הממשלתית לתיאום המאבק בגזענות, עו"ד אווקה זנה, פנו בשבוע שעבר (ה') ליו"ר ועדת הבחירות המרכזית, המשנה לנשיאת ביהמ"ש העליון חנן מלצר, בבקשה שינחה את המועמדים לבחירה ברשויות המקומיות להימנע משימוש בביטויים גזעניים, מסיתים ושעלולים לפגוע בשוויון בין תושבים על רקע מוצאם. זאת, בעקבות דיווחים רבים על שימוש שעושים מועמדים בביטויים גזעניים לקידום מטרות פוליטיות לקראת הבחירות ברשויות המקומיות.

במכתב מציינים פרופ' רובינשטיין ועו"ד זנה דאגה מהעלייה בדיווחים על שימוש שעושים מועמדים ברחבי הארץ בביטויי בגזענות כלפי קבוצות שונות בחברה הישראלית במסגרת מסעות הפרסום של מועמדים ברחבי הארץ, שבגינן התקבלו לאחרונה מספר פניות בנושא ביחידה הממשלתית לתיאום המאבק בגזענות.

לקבלת עדכוני חדשות, פסיקה וחקיקה ישירות למייל, לחץ כאן

במסגרת המכתב פירטו השניים מספר דוגמאות בולטות לביטויים גזעניים פסולים שהתקבלו ביחידה. כך למשל, צוין כי מועמד לראשות המועצה המקומית זיכרון יעקב הוקלט מתבטא באופן גזעני כלפי יהודים ממוצא מרוקאי: "...למרוקאי אסור להיות מנהל ואסור לו להיות ראש מועצה.. המרוקאים האלה, אנחנו לא צריכים אותם". עוד צוין כי בחיפה עלתה כוונה של אחד המועמדים לסמן ולהכין רשימה של בתי עסק יהודים על מנת לקדם אותם על פני בתי עסק של לא יהודים בעיר.

דוגמה נוספת שהובאה הייתה מהעיר חולון, שם פורסם סרטון וידאו של מועמד לראשות העיר הכולל מסרים מפחידים ומכלילים כלפי האוכלוסייה החרדית בעיר גם באשדוד פורסמו סרטונים המזהירים מפני תושבים חרדים בעיר המציגים אותם באופן שלילי בהכללה ובבאר יעקב, במסגרת כנס בחירות, טען מועמד למועצת העיר כי ברמת החינוך הירודה בעיר 'אשמים תלמידים אתיופים', והתבטא באופן מכליל כלפי תלמידים יוצאי אתיופיה בעיר שלכאורה בשל מוצאם 'משכו את התוצאות למטה'.

עוד צוינה דוגמה מהעיר רמלה, שעלתה לכותרות בימים האחרונים, שם פורסם מסע אזהרה והפחדה מפני התבוללות לכאורה ובה תמונת אישה עטוית חיג'אב ועליה הכיתוב 'מחר זו יכולה להיות הבת שלך' ולצידה הבטחה 'לשמור על רמלה יהודית'.

"אחד הביטויים המובהקים של גזענות היא הכלל. הכללה ה על רקע גזעני עלולה לכלול ייחוס תכונות שליליות על רקע צבע עור, מוצא, לאום והשתייכות לקבוצות המתויגות כ'שונות' על בסיס דעות קדומות וסטראוטיפים", כותבים פרופ' רובינשטיין ועו"ד זנה במכתב. "אנו מביעים דאגה רבה לנוכח המסרים הגזעניים במסגרת מסע הבחירות הנוכחי, ופונים אליך כדי להנחות את כלל המועמדים לקיים את מערכת הבחירות, בזמן שנותר, ללא גזענות, הסתה, הדרה ופגיעה בשוויון בין תושבים".

הרשמה לניוזלטר
באפשרותכם להירשם לניוזלטר תקדין ולהתעדכן באופן יומי בחדשות המשפטיות החמות ביותר, בתקצירי פסקי הדין החשובים ביותר שניתנו לאחרונה, בעידכוני החקיקה ובעוד מידע חשוב. כל שעליכם לעשות הוא להקליד את כתובת הדוא"ל שלכם ותקבלו את הניוזלטר לתיבת הדואר שלכם.
הרשם עכשיו
תקדין
תקדין בטוויטר
/HashavimCmsFiles/images/banners/banner-commit.jpg
17 | S:243
קומיט וכל טופס במתנה