שלח לחבר
דף הבית > חדשות משפטיות > מהו הצעד הראשון כשיש לך רעיון לפטנט גאוני?

חדשות

מהו הצעד הראשון כשיש לך רעיון לפטנט גאוני?, צילום: FREEPIK
מהו הצעד הראשון כשיש לך רעיון לפטנט גאוני?
04/03/2021, כתיבת מומחים

יש לכם רעיון גאוני, אתם בטוחים שאתם הראשונים בעולם שחשבתם עליו וכל מה שצריך זה לגשת לעורך פטנטים, לרשום אותו כפטנט, להגיש אותו לרשות הפטנטים וזהו, המיליונים בדרך?

לפני שאתם מוציאים עשרות אלפי שקלים על רישום והגשה, כדאי לבצע חיפוש פטנטים יסודי ומעמיק, ולו רק מהסיבה הפשוטה הבאה -  אחד התנאים הבסיסיים לקבלת פטנט הוא חדשנות - המוגדרת בחוק ככללית ואוניברסלית. כלומר, אם בוחן הפטנטים (בעל התפקיד ברשות הפטנטים, שמקבל את הבקשה שלכם ומחליט אם לאשרה או לדחותה), ימצא איזשהו תיאור של הרעיון (מאמר, מוצר, פטנט וכדומה), מכל זמן ומקום בעולם - הוא יקבע שהרעיון שלכם אינו חדשני ומכאן שלא תוכלו לקבל עליו פטנט (כן - גם  אם הרעיון שלכם הוא נעל מתקפלת באמצעות ציר וחברה יפנית ייצרה נעליים כאלה בשנות השלושים - לא תוכלו לקבל על כך פטנט בישראל של זמננו, בין אם הם רשמו פטנט על המצאתם ובין אם לאו).

זאת ועוד, ההגנה שמעניק פטנט היא פר מדינה. כלומר גם אם קיבלתם פטנט במדינה אחת, אין לכם הגנה מסחרית במדינות אחרות, מכאן שבכדי להגן על הרעיון שלכם באופן מקיף, יש להגיש בקשה במספר רב של מדינות - תהליך שיכול לארוך שנים ולהגיע למאות אלפי שקלים. 

לכן, לפני שמבזבזים זמן, אנרגיה וכסף ברישום והגשת פטנט, רצוי לוודא שהרעיון אינו קיים. הדרך לוודא זאת היא כמובן  באמצעות  חיפוש פטנט, אותו רצוי לבצע בשני שלבים:

בשלב הראשון חיפוש פטנט עצמאי

היכנסו לאחד מאין ספור הכלים החינמיים הפתוחים לקהל כגון גוגל, גוגל פטנטים וכו'. רשמו לעצמכם מילות מפתח רלוונטיות, נסחו שאילתא לפי הכללים של כל מנוע, הזינו את השאילתה ולבסוף עברו ביסודיות על התוצאות. טחנתם את הרשת (כאמור גם במאגרי פטנטים וגם בחיפוש כללי של מוצרים, מאמרים וכו') ולא מצאתם את הרעיון שלכם?  מצוין! זהו הזמן לעבור לשלב הבא - חיפוש באמצעות חברת חיפוש המתמחה בתחום חיפושי פטנטים. 

לחיפוש מקצועי יש כמה יתרונות קריטיים על פני חיפוש עצמאי

ראשית, גישה למאגרים יעודיים בתשלום - חברות חיפוש נעזרות במאגרי מידע מקצועיים בתשלום, המכילים מידע ויכולות איתור מידע שאינם קיימים במאגרים החינמיים. בתחומים מדעיים טכנולוגיים רבים, בייחוד אלו הקשורים לקניין רוחני (פטנטים ובקשות פטנט), קיים מידע רב שאינו נגיש למחפש העצמאי.

יתרון נוסף לחיפוש המקצועי הינו מקצועיות וניסיון - בעולם המאופיין בהצפת מידע וידע (גוגל פטנטס לדוגמא מכיל יותר מ-120 מיליון רשומות!), מידענות היא מקצוע הדורש הכשרה וניסיון. בנוסף, איתור פטנטים הינו התמחות ספציפית בתוך תחום המידענות. למידען מומחה בתחום הפטנטים יש ניסיון, ידע ומתודולוגיות שחסרים לאדם מן השורה.

ויתרון אחרון, אובייקטיביות - ממציאים רבים מאוהבים ברעיון שלהם ואהבה כידוע מסנוורת. גורם מקצועי ואובייקטיבי יכול לנתח ולאתר מאפיינים שלעתים נעלמים מעיני הממציא, ולסייע לממציא להבין, האם ממצאים אלה מסכנים את ההמצאה.

מעבר ליתרונות אלה, דוח חיפוש מקצועי המכיל ממצאים מפורטים ורלוונטים, הינו בעל ערך מעבר לשורה הסופית של ''הרעיון קיים או לא קיים''. דוח איכותי עשוי  לסייע בפיתוח, שיפור ומיקוד הרעיון (אם נחזור לדוגמת הנעל: "הדוח מפרט 10 טכנולוגיות של נעל מתקפלת בעזרת ציר כלשהו, אך מה אם נמצא דרך משמעותית לשפר את מנגנון הקיפול הקיים -  אולי נמצא טכנולוגיה עדיפה ואותה נחפש מחדש ונגלה, שהיא שונה וחדשנית מספיק, ועל כן ניתנת להגנה בפטנט").

החיפוש המקצועי אף עשוי לסייע בגיוס משקיעים ("עשינו חיפוש והרעיון חדשני ואינו קיים - שווה להשקיע כסף ברישום והגשה"). בנוסף, יספק תמונת מצב טכנולוגית ומסחרית ראשונית, ואף תמונת חופש פעולה ראשוני ("מעבר לפטנט היפני משנות ה-30, ישנם עוד 10 פטנטים ובקשות פטנט על נעליים מתקפלות. אנחנו אמנם לא מתכוונים להגיש פטנט, אלא לייצר ולמכור בארה"ב ובאירופה, אך לפני שמתחילים, רצוי לבצע חיפוש חופש פעולה בכדי לוודא שאין פטנטים תקפים על הטכנולוגיה הספציפית בה נשתמש - זאת בכדי לוודא שלא נתבע על הפרת פטנט").

לסיכום, תהליך רישום פטנט ומימושו הכלכלי הינו ארוך, מורכב, מרובה שלבים ויקר! חיפוש מקצועי הוא לא רק אחד השלבים הזולים והפשוטים בתהליך, אלא גם בעל ערך מוסף עצום, אשר עשוי לחסוך עלויות, זמן ואנרגיה מחד, ומאידך ביכולתו לסייע בקידום הרעיון משלב ראשוני, אל הפטנט ומעבר לו.

המאמר נכתב ע"י צוות חברת ניוטון חיפוש פטנטים אשר מספקת שירותי חיפוש פטנטים לממציאים פרטיים וחברות בארץ ובחו"ל. לתיאום פגישה /הזמנת חיפוש פטנטים מקצועי ניתן לפנות אלינו דרך האתר, בכתובת: www.new-tone.co.il או בטלפון: 09-740-1930

 

 

הרשמה לניוזלטר
באפשרותכם להירשם לניוזלטר תקדין ולהתעדכן באופן יומי בחדשות המשפטיות החמות ביותר, בתקצירי פסקי הדין החשובים ביותר שניתנו לאחרונה, בעידכוני החקיקה ובעוד מידע חשוב. כל שעליכם לעשות הוא להקליד את כתובת הדוא"ל שלכם ותקבלו את הניוזלטר לתיבת הדואר שלכם.
הרשם עכשיו
תקדין
תקדין בטוויטר
/HashavimCmsFiles/images/banners/banner-commit.jpg
17 | S:131
קומיט וכל טופס במתנה