שלח לחבר
דף הבית > חדשות משפטיות > מדריך לבחירת רואה חשבון

חדשות

מדריך לבחירת רואה חשבון, צילום: unsplash
מדריך לבחירת רואה חשבון
09/09/2021, כתיבת מומחים

לרואה חשבון, יש תפקיד חשוב ומשמעותי בהתנהלותו התקינה של העסק ומהסיבה הזאת, חשוב לבחור את איש המקצוע בקפידה ובתבונה.

אבל, רגע לפני שמתחילים בחיפוש אחר רואה החשבון, קיימת חשיבות גבוהה להבין לעומק את חשיבות תפקידו.

 

תפקידיו של רואה החשבון

לרואה חשבון יש מספר תפקידים, אשר כולם חיוניים להליך ניהול תקין של עסק או חברה בין התפקידים המרכזיים:

  דוחות לרשויות המיסים – רואה החשבון אמור לטפל בכל מה שקשור לעריכה ושליחה של הדוחות הכספיים הנדרשים לרשויות המס ולביטוח הלאומי ובין היתר: כוחות כספיים תקופתיים, דוחות שנתיים והצהרות הון.

  הנהלת חשבונות – רואה חשבון יטפל בכל מה שקשור להנהלת החשבונות של העסק – תשלום המשכורות, הפקה של תלושי משכרות ותשלומים לעובדים.

  יעוץ מס – רואה חשבון אמור להחזיק בידע ובכלים אשר יאפשרו לו להעניק ייעוץ לגבי היבטי המיסוי.

  החזרים – החזרי מס לעצמאים ולשכירים.

  ייעוץ פיננסי – ייעוץ אשר מטרתו לנסות ולייעל את התנהלות העסק בכל מה שקשור לכספים ולהיבט הכלכלי. אחרי שמבינים את התפקידים הרבים והמגוונים של רואה חשבון, ניתן להסיק שהידע והכלים אותם רואה החשבון אמור להחזיק ברשותו הם רבים – לא לחינם הדרך להפוך לרואה חשבון עוברת בהליך לימודי חשבונאות האורך 4 שנים, בעמידה בבחינות רואי חשבון מטעם המועצה ובהתמחות בראיית חשבון לתקופה של מינימום שנתיים.

אז איך בוחרים רואה חשבון?

ישנם מספר פרמטרים אשר דגש עליהם יסייע בבחירה המיטבית ובין היתר:

ההסמכה

יש לוודא שהבחירה היא ברואה חשבון אשר עבר את כל הדרך הנדרשת לצורך קבלת הסמכה ועבודה בתחום ובין היתר: לימודי ראיית חשבון, עמידה בבחינות והתמחות – מומלץ אף לבקש תעודות אשר מעידות על אותה הדרך.

הניסיון

בדומה לנותני שירותים אחרים, גם כאשר זה נוגע לרואה חשבון, ההמלצה היא לוודא שמדובר באיש מקצוע בעל ניסיון רב בתחום – ניסיון יכול להעיד במידה רבה על טיב השירותים.

המלצות

אם יש אפשרות לקבל המלצות אמינות מלקוחות מרוצים של אותו רואה חשבון בו אתם מעוניינים לבחור, דבר זה יכול "לסגור לכם את הפינה" ולאפשר לכם שקט נפשי בידיעה שמדובר בבחירה הנכונה.

שירותים/ תחומי התמחות

השירותים של רואה חשבון הם רבים ומגוונים, אך יש לקחת בחשבון שלא כל רואי החשבון מציעים בפועל את כל אותם השירותים. מהסיבה הזאת, חשוב לבדוק באופן פרטני מה הם אותם השירותים המוצעים על ידי אותו רואה החשבון – והאם אותם השירותים, אכן מספקים את המענה על מלוא הדרישות והצרכים.

פגישה אישית

למעשה הדרך הטובה ביותר לקבל החלטה אם אותו רואה חשבון אכן מהווה את איש המקצוע המתאים, עוברת בפגישה אישית – כאשר, חשוב להגיע לאותה הפגישה עם רשימה של שאלות מוכנות, אשר התשובות עליהן, יכולות לשפוך אור על טיב השירותים.

יש לזכור, שבמקרים רבים, רואה החשבון, הופך להיות חלק בלתי נפרד מהעסק וגם איש סודו של בעל העסק. מהסיבה הזאת, לחיבור האישי איתו אמורה להיות חשיבות אשר איננה פחותה מהשאלה אם הוא סיים בהצלחה לימודי חשבונאות והיכן הוא למד.

מכיוון שלתפקיד של רואה החשבון יש חשיבות גבוהה והשפעה על ניהול העסק ולעיתים גם על הצלחתו, ההמלצה היא לא להקל ראש בבחירת איש המקצוע.

יש לשים דגש על כל הפרמטרים אשר יכולים להשפיע על הבחירה ולנסות להגיע ל-100 אחוז שלמות עם ההחלטה – כמובן, שאולי מיותר לציין שבמידה ובחרתם ברואה חשבון ועם הזמן אתם חשים שהבחירה לא הייתה נכונה, תמיד יש מקום לבצע שינויים בבחירה.

הרשמה לניוזלטר
באפשרותכם להירשם לניוזלטר תקדין ולהתעדכן באופן יומי בחדשות המשפטיות החמות ביותר, בתקצירי פסקי הדין החשובים ביותר שניתנו לאחרונה, בעידכוני החקיקה ובעוד מידע חשוב. כל שעליכם לעשות הוא להקליד את כתובת הדוא"ל שלכם ותקבלו את הניוזלטר לתיבת הדואר שלכם.
הרשם עכשיו
תקדין
תקדין בטוויטר
/HashavimCmsFiles/images/banners/banner-commit.jpg
17 | S:218
קומיט וכל טופס במתנה