שלח לחבר
דף הבית > חדשות משפטיות > תביעה תקדימית נגד זייפני כספים על הפרת זכויות יוצרים של בנק ישראל

חדשות

תביעה תקדימית נגד זייפני כספים על הפרת זכויות יוצרים של בנק ישראל, צילום: pixabay
תביעה תקדימית נגד זייפני כספים על הפרת זכויות יוצרים של בנק ישראל
08/05/2018, עו"ד לילך דניאל

התביעה, שהוגשה ע"י היחידה לאכיפה אזרחית בפרקליטות המדינה ופרקליטות מחוז דרום, הוגשה בהמשך להליך הפלילי שנפתח נגד הנתבעים ונטען בה כי אלו הפרו את זכויות היוצרים של הבנק בשטרות המופקים על ידו ועליהם לפצותו בגין הפרה זו

היחידה לאכיפה אזרחית בפרקליטות המדינה ופרקליטות מחוז דרום (אזרחי) הגישו בשם בנק ישראל תביעה ראשונה מסוגה בסך 400,000 שקל, כנגד שני נאשמים שהורשעו על פי הודאתם בעבירת זיוף שטרות כסף. בתביעה נטען כי השניים הפרו במעשיהם את זכויות היוצרים של בנק ישראל בשטרות. התביעה הוגשה כתביעת המשך להליך הפלילי ומטרתה שיפוי בנק ישראל בגין נזקים שנגרמו עקב מעשיהם של הנתבעים.

לקבלת עדכוני חדשות, פסיקה וחקיקה ישירות למייל, לחץ כאן

הנתבעים, יעקב מורסיאנו ורועי בר איתן, הורשעו בבית משפט השלום באשקלון על פי הודאתם במסגרת הסדר טיעון בעבירות סיוע לקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, וכן בעבירות זיוף שטר כסף וזיוף מסמך. לפי כתב האישום בו הורשעו, במהלך חודש ינואר 2017, קשרו השניים קשר לבצע סדרת פשעים שעניינה, בין היתר, ייצור וזיוף של שטרי כסף. הנתבעים רכשו והשיגו ציוד ייעודי לצרכי הזיוף ופעלו במשך מספר חודשים לזיוף שטרות של 200 ₪ בערך כספי של עשרות אלפי שקלים.

לפי כתב התביעה, "הנתבעים פעלו בתחכום רב, עשו שימוש במכשור טכנולוגי מתקדם ובידע, גייסו מקורות מימון למטרות ההונאה, המרמה, הזיוף וגניבת זכות היוצרים של הבנק, הפכו דירות באשקלון למוקד הפצת תוצרי זיוף ומרמה לכל חלקי הארץ, החדירו כסף מזויף לשוק בכמות ניכרת, והכל למען בצע כסף." בגין מעשים אלו הורשעו הנתבעים ונגזרו עליהם עונשי מאסר בפועל לצד עונשי מאסר מותנים וכן קנסות בסך 28,000 ₪ כל אחד.

כתב התביעה, שהוגש בעקבות ההרשעה, הוגש בגין הפרת זכויות היוצרים של הבנק על ידם, מעבר להיותם מבצעי עבירות פליליות. לפי הנטען, הנתבעים העתיקו את השטרות המקוריים של הבנק, על עיצובם הגרפי המקורי, ושכפלו את השטרות לשם מכירתם והפצתם. מטרת התביעה היא פיצוי הבנק בגין הפרת זכויותיו, כפי שזכאי כל נפגע עבירה, במנותק מהענישה הפלילית ובנוסף לה. בהקשר זה נכתב בכתב התביעה כי: "המציאות העובדתית והמשפטית פשוטה, הנתבעים הפרו את זכויות היוצרים של הבנק בשטרות המופקים על ידו ועליהם לפצותו בגין הפרה זו. המסר בתביעה זו הוא כי מי שביצע עבירות חמורות יישא באחריות הפלילית למעשיו אך גם באחריות האזרחית".

עוד נכתב בכתב התביעה כי: "תביעה זו עוסקת במקרה חמור בו הנתבעים קשרו קשר לבצע סדרת פשעים שעניינה יצור וזיוף של שטרי כסף בשווי עשרות אלפי שקלים. הנתבעים קשרו קשר זה במטרה למכור לאחרים, המעוניינים בכך, את תוצרי הזיוף על מנת שאחרים יקבלו באמצעותם סחורות ושירותים שונים. בכך, למעשה, הפכו הנתבעים ל"ספקים" של כסף מזויף לצרכי מרמה שונים תוך שהם מפרים את זכויות היוצרים של הבנק בשטרי הכסף וזאת כדי להפיק רווח כספי עבור עצמם".

מהפרקליטות נמסר כי: "הפרקליטות רואה חשיבות רבה בשימוש בכלים אזרחיים כמשלימים להליך הליבה הפלילי, לצורך הגנה על קשת האינטרסים בגין הפשעים שמבוצעים כלפי בנק ישראל והמדינה. רשויות אכיפת החוק יתמידו בשימוש בכלים אלה במקרים דומים בעתיד, בכדי לאכוף ולהרתיע גורמים מלפגוע בזכויות היוצרים של הבנק". התביעה הוגשה על ידי עורכי הדין אסנת דפנה מהיחידה לאכיפה אזרחית ואנטוניוס מרשי מפרקליטות מחוז דרום (אזרחי), בשיתוף בנק ישראל.

הרשמה לניוזלטר
באפשרותכם להירשם לניוזלטר תקדין ולהתעדכן באופן יומי בחדשות המשפטיות החמות ביותר, בתקצירי פסקי הדין החשובים ביותר שניתנו לאחרונה, בעידכוני החקיקה ובעוד מידע חשוב. כל שעליכם לעשות הוא להקליד את כתובת הדוא"ל שלכם ותקבלו את הניוזלטר לתיבת הדואר שלכם.
הרשם עכשיו
תקדין
תקדין בטוויטר
/HashavimCmsFiles/images/banners/banner-commit.jpg
17 | S:61
קומיט וכל טופס במתנה